Szkolne Koło Caritas

 

 

Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma,

lecz przez to, czym dzieli się z innymi ”

                                                                                                                                                                                                                                         Jan Paweł II

 

 

 

Szkolne Koło Caritas działające przy Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach zostało powołane w 2003 roku.

Zasadniczym celem powołania i działalności SK Caritas jest organizowanie różnych form pomocy na terenie własnej szkoły, miejscowości a także uczestniczenie w ogólnych działaniach Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

Program działania ma na celu ukształtowanie w uczniach wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka, kształtowanie współpracy i integracji w czynieniu dobra. Uczy jak dobrze zagospodarować czas wolny, jak kształtować poprawną postawę chrześcijańską. Wolontariat daje szansę wykorzystania własnych umiejętności i doświadczeń, rozwinięcia zainteresowań oraz możliwości zaangażowania się w życie społeczne.

Obecnie Szkolne Koło Caritas liczy 87 uczniów. Podejmujemy działania charytatywne na rzecz:

- dzieci chorych,

- opuszczonych, przebywających w domach dziecka,

- osób starszych, samotnych;

Systematycznie aktualizujemy naszą gazetkę informacyjną.

Wiele akcji charytatywnych organizujemy we współpracy z Samorządem Uczniowskim, kołem Wolontariatu oraz świetlicą szkolną. Wspierają nas w nich rodzice, nauczyciele i uczniowie naszej szkoły. Współpracujemy z Domem Pomocy Społecznej w Łochyńsku, Domem Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim oraz Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

W naszych działaniach pamiętamy, że: „ Braniem napełniasz ręce, dawaniem – serce” (M. Seemann)

 

 

Boże Narodzenie 

Boże Narodzenie to czas, w którym na świat przychodzi Bóg w postaci dzieciątka Jezus. W całej Polsce niezależnie od regionu, praktycznie w każdej miejscowości znajdzie się dom, w którym obchodzona jest Wigilia Narodzenia Pańskiego. Jest to bowiem święto, które na dobre zaistniało w naszejpolskiej tradycji. 

Data narodzenia Jezusa Chrystusa nie była znana, ale ok. IV wieku n.e. ustaliło się obchodzenie tego święta 25 grudnia. Obchody rozpoczynamy już dzień wcześniej, w czasie uroczystej kolacji wigilijnej. Różnymi tradycjami związanymi z tym dniem są: ubieranie choinki, dzielenie się opłatkiem, czytanie Pisma Świętego, przygotowywanie 12 potraw, śpiewanie kolęd i otwieranie prezentów.Dzień Bożego Narodzenia poprzedza Adwent rozpoczynający się cztery niedziele przed 24 grudnia.

Kolędy 

Kolęda jako pieśń bożonarodzeniowa pojawiła się w połowie XVI wieku. Wcześniej określana była mianem rotuły lub piosnki. W polskiej tradycji śpiewanie dopuszczalne jest do 2 lutego. Autorem pierwszej kolędy był św. Franciszek z Asyżu. Zaśpiewano ją w nocy z 24 na 25 grudnia w 1223 roku w szopce w Greccio. Kolędy polskie oraz pastorałki zaczęły powstawać ok 1600 roku. Ich autorami byli m.in. Piotr Skarga oraz Franciszek Karpiński. Obecnie polski zbiór pieśni bożonarodzeniowych liczy ponad 500 kolęd oraz pastorałek. Najbardziej znane kolędy to „Wśród nocnej ciszy”, „Cicha noc”, „Anioł pasterzom mówił”, „Bóg się rodzi”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Lulajże Jezuniu”, ”Dzisiaj w Betlejem”, „Gdy śliczna Panna”.

Tekst kolędy „Jezusa narodzonego”:

 
1.Jezusa narodzonego wszyscy witajmy,
jemu po kolędzie dary wzajem oddajmy.
Oddajmy wesoło, skłaniajmy swe czoło,
skłaniajmy swe czoło Panu naszemu.

2. Oddajmy za złoto wiarę, czyniąc wyznanie,
że to Bóg i człowiek prawy leży na sianie.
Oddajmy wesoło, skłaniajmy swe czoło,
skłaniajmy swe czoło Panu naszemu.

3. Oddajmy też na kadzidło Panu nadzieję,
że Go będziem widzieć w niebie, mówiąc to śmiele.
Oddajmy wesoło, skłaniajmy swe czoło,
skłaniajmy swe czoło Panu naszemu.

4. Oddajmy za mirrę miłość na dowód tego,
że Go nad wszystko kochamy z serca całego.
Oddajmy wesoło, skłaniajmy swe czoło,
skłaniajmy swe czoło Panu naszemu.

5. Przyjmij Jezu na kolędę te nasze dary,
przyjmij serca, dusze nasze za swe ofiary.
Byśmy kiedyś w niebie, posiąść mogli Ciebie,
posiąść mogli Ciebie na wieki wieków.

Przy wigilijnym stole można przeczytać taki fragment Pisma Świętego.

Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak. Po zaślubinach Matki Jego, Maryi, z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego. Mąż Jej, Józef, który był człowiekiem sprawiedliwym i nie chciał narazić Jej na zniesławienie, zamierzał oddalić Ją potajemnie. Gdy powziął tę myśl, oto anioł Pański ukazał mu się we śnie i rzekł: «Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło. Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów ».A stało się to wszystko, aby się wypełniło słowo Pańskie powiedziane przez Proroka: Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna, któremu nadadzą imię Emmanuel, to znaczy: "Bóg z nami" .Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak mu polecił anioł Pański: wziął swoją Małżonkę do siebie, lecz nie zbliżał się do Niej, aż porodziła Syna, któremu nadał imię Jezus. (Mt 1, 18-25)

Jedną z wielu tradycji świątecznych jest 12 potraw symbolizujących 12 apostołów:

 1. Barszcz czerwony z uszkami

 2. Śledzie

 3. Karp

 4. Kutia

 5. Kapusta z grochem

 6. Kompot z suszu

 7. Pierogi z kapustą i grzybami

 8. Zupa grzybowa

 9. Kasza gryczana

 10. Sałatka jarzynowa

 11. Pierniki

 12. Makowiec

Jak można wspierać potrzebujących w tym trudnym czasie

W święta jest dużo osób, których na przykład nie stać na zrobienie sobie bądź kupienie dwunastu potraw na Wigilię albo bezdomnych. Takim osobom można pomóc między innymi oddając jedzenie do specjalnych stowarzyszeń, które zajmują się dostarczaniem posiłków. Jeśli po świętach zostanie nam nadal świeże jedzenie, również możemy je oddać.

Choć w tych trudnych czasach pandemii trudno jest się spotykać, warto zwrócić uwagę na osoby samotne. Być może ktoś w sąsiedztwie nie może zrobić zakupów ze względu na kwarantannę, albo będzie spędzał święta sam i potrzebuje wsparcia, choćby dobrym słowem. Spróbujmy znaleźć sposób, by pomóc każdej potrzebującej osobie. Pamiętajmy, że to trudny czas dla wszystkich, a czasem wystarczy choćby rozmowa, by podnieść na duchu.

Święty Mikołaj z Miry

Święty Mikołaj był biskupem Miry, jest także znany jako Święty Mikołaj z Bari, ponieważ największe jego sanktuarium znajduje się we Włoszech właśnie w tym mieście. Od małego był bardzo pobożny i chętnie pomagał innym. Współczesna baśniowa postać Świętego Mikołaja, wzorowana na św. Mikołaju z Miry, jest wykorzystywana w kulturze popularnej w czasie świąt  Bożego Narodzenia. Tradycja dawania sobie prezentów miała na celu uszczęśliwienie innych oraz odbywała się ona w rocznicę śmierci Świętego Mikołaja czyli 6 grudnia – co obecnie wydaje się być mało znanym faktem.

W imieniu całego Szkolnego Koła Caritas życzymy Wam przede wszystkim dużo zdrowia, spokoju ducha i mnóstwo wsparcia w tym trudnym czasie. By Wasze święta były rodzinne, pełne miłości i zadumy, a nadchodzący rok 2021 był dużo lepszy od obecnego.

Poprzednie lata świątecznej działalności Szkolnego Koła Caritas

W dniu 13 grudnia 2016 roku w ramach Akcji Adwentowej zorganizowano kiermasz ozdób świątecznych.

W dniu 22 grudnia 2016 roku przygotowano paczki świąteczne dla potrzebujących wsparcia uczniów naszej szkoły

W dniu 12 grudnia 2016 roku zorganizowano akcję charytatywną „Serce, nie tylko z piernika”.

W dniu 12 grudnia 2016 roku zorganizowano akcję "Napełnij worek Świętego Mikołaja".

W dniu 14 grudnia 2017 roku zorganizowano po raz kolejny akcję „Serce, nie tylko z piernika” 

W dniu 18 grudnia 2018 roku w ramach Akcji Adwentowej zorganizowano kiermasz ozdób świątecznych. 

W dniu 19 grudnia 2018 roku zorganizowano akcję charytatywną „Serce, nie tylko z piernika”

W dniu 21 grudnia 2019 roku zorganizowano Jasełka dla podopiecznych Domu Opieki Społecznej w Łochyńsku.